Protetyka dentystyczna i komfort psychiczny pacjenta

Pod obszernym pojęciem protetyki [info na http://bostoncafe.pl/protetyka] wielu pacjentów rozumie jedynie bardzo wąski obszar działalności protetyka dentystycznego, czyli tworzenie tak zwanych sztucznych szczęk. Tymczasem poznając bliżej działania protetyków oraz oferowany przez nich zakres usług dentystycznych, łatwo zauważyć, że zarówno rola, jak i odpowiedzialność takich lekarzy są bardzo duże. W rzeczywistości bowiem protetycy zajmują się nie tylko sztucznymi szczękami [info na http://sjp.pwn.pl/sjp/sztuczna-szczeka;2526312.html], ale wręcz całym odbudowywaniem różnego rodzaju ubytków zębowych.

Tabu dla nielicznych
Mimo to wciąż dla wielu osób wizyta u takiego specjalisty jest wstydliwa, ponieważ uważa się ją za przyznanie do tego, że pacjent potrzebuje sztucznej szczęki. Realnie jednak z usług protetyka korzystają nawet dzieci, młodzież i osoby w średnim wieku, które w wyniku np. choroby lub wypadku potraciły część albo nawet i wszystkie zęby. Nieco lepiej z postrzeganiem zawodu protetyka jest w większych miastach – dla przykładu Kalisz posiada sporą bazę takich gabinetów [info na http://dentysta-stomatolog.com/kalisz,1.html]. Dentysta, który zajmuje się również usługami protetycznymi, jest nawet o wiele bardziej ceniony od stomatologa, który posiada tylko jedną specjalizację. Umiejętność dopasowania ubytków zębowych lub stworzenie sztucznego zamiennika sprawia, że ocena danego dentysty gwałtownie wzrasta, ponieważ pacjenci doceniają kompleksowość świadczonych przez niego usług.

W grę wchodzi psychika
Podczas wizyty u protetyka dentystycznego dużą rolę ogrywa kwestia psychiczna i nastawienie samego pacjenta. Działa to na identycznej zasadzie, jak w przypadku wizyty u normalnego dentysty – chociaż z góry wiadomo, że stomatolog ma pomóc poradzić sobie z jakimś zębowym problemem, to psychika i tak reaguje na swój własny sposób. Dlatego ważne jest, aby wybierając protetyka, który przez następne tygodnie lub miesiące będzie się zajmował zębami pacjenta i próbował je doprowadzić do maksymalnie naturalnego wyglądu, ułatwiając mu funkcjonowanie, kierować się również opiniami o danym specjaliście. Warto popytać znajomych, czy nie korzystali już z takich usług i u którego lekarza lub samemu przejrzeć opinie znajdujące się na przykład na specjalnych stronach poświęconych ocenianiu lekarzy. Pokonanie psychicznego dyskomfortu oraz złamanie fałszywego przekonania, że protetyk jest specjalistą wyłącznie dla osób starszych, z pewnością bardzo pomoże podczas pierwszych i kolejnych wizyt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>