Stomatologia w Szczecinie

Przykry zapach z ust to zmora wielu ludzi. Utrudnia wiele ważnych życiowych sytuacji. Jak prowadzić ważną biznesową rozmowę, jak rozmawiać ze znajomymi lub jak pocałować ukochaną osobę, kiedy oddech jest nieświeży? Aby dobrać odpowiednią terapię trzeba najpierw poznać przyczyny. Okazuje się, że jest ich o wiele więcej niżby się mogło wydawać.

Pierwszą i chyba najbardziej oczywistą przyczyną jest brak higieny jamy ustnej. Bakterie znajdujące się na języku rozkładają znajdujące się w buzi resztki i drobinki jedzenie. W procesie tym powstają lotne związki siarki i to właśnie one są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Rozwiązaniem są skrobaczki do języka, szczoteczki pozwalające poza zębami czyścić też język oraz płyny do płukania jamy ustnej. Cukierki miętowe nie są rozwiązaniem. Maskują one jedynie zapach jamy ustnej innym silniejszym zapachem. Jednak nie trwa to długo. Dodatkowo, jeżeli cukierki zawierają cukier to stają się kolejną pożywką dla bakterii. Kolejne miejsca, gdzie mogą rozwijać się bakterie to poza językiem przestrzenie między zębami. Do ich czyszczenia wykorzystuje się nić dentystyczną, jednak nie jest ona tak popularna jak powinna być. Wiele osób ma też problem z jej używaniem. Wystarczy urwać około 30 cm nici, owinąć ja wokół palców i powoli i delikatnie przesuwać nic między zębami. Każde miejsce należy czyścić nieużywaną wcześniej częścią nici. Już po kilku dniach systematycznego używania nici widać i czuć różnicę.

Nie zawsze wina musi leżeć po naszej stornie. Czasem winny jest dentysta. Jeżeli źle dopasował on protezy lub plomby, to właśnie w tych miejscach mogą się osadzać drobinki jedzenia, które będę stanowiły pożywkę dla bakterii. Przy czyszczeniu płytki nazębnej, warto zwrócić dentyście uwagę na niedopasowane plomby i protezy. Czasami przykry zapach jest objawem problemów ze zdrowiem. Może on być związany z problemami z produkcją śliny. Suchość w ustach i nieświeży oddech zaraz po przebudzeniu nie jest niczym dziwnym, jednak jeżeli sytuacja nie zmienia się po umyciu zębów, połykanie śliny i przeżuwanie pokarmu sprawia ból- należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Znaleźć go można wpisując w internecie dentysta w Szczecinie. Zaburzenia w produkcji śliny mogą być efektem ubocznym niektórych leków (moczopędnych, antydepresantów, lub onkologicznych). Może to być oznaka cukrzycy, schorzenia tarczycy i nerek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>